Motywacja – a kto jej potrzebuje ??

 

Czym dla mnie jest motywacja ?

Nie chcę tu narzucać ustalanych w słownikach definicji motywacji, napiszę raczej czym dla mnie jest motywacja – a jest ona tym co pcha nas do tego, że nam się chce.

 

Od czego zacząć ?

Od siebie. Tak, zacznij od siebie. Szczególnie jeśli chcesz motywować innych, a właściwie każdego dnia motywujemy siebie lub inne osoby z naszego otoczenia.

Przykładowo rodzic motywuje dziecko do nauki czy sprzątania. Szef do wykonania terminowo i dobrej jakości danego zadania.

Dlatego więc jeśli chcesz wpływać na poziom motywacji innych osób – sama musisz być zmotywowana.

Nie da się motywować zespołu do pracy nad danym projektem jeśli samemu się w niego nie wierzy i nie czuje motywacji do jego podjęcia i dokończenia.

Jeśli więc chcesz motywować innych – sama musisz być zmotywowana!

 

Kogo i jak motywować ?

Motywacji potrzebuje każdy: szef, pracownik, dziecko czy rodzic. Każda osoba, która nas otacza potrzebuje motywacji.

Poznaj potrzeby innych osób

Jedną osobę na jej obecnym etapie życia motywować będzie elastyczny czas pracy, ponieważ zależy jej by móc zawozić czy odbierać dziecko z przedszkola. Tu również dużą motywacją może być możliwość choć w wybiórcze dni pracy zdalnej.

Inną osobę motywować będzie podwyżka czy możliwość wypracowania solidnej premii, ponieważ jest właśnie na etapie wzięcia kredytu na zakup mieszkania.

Dlatego więc, aby dopasować sposób motywacji trzeba wiedzieć co daną osobę najbardziej motywuje w tym konkretnym jej etapie życiowym.

Motywacyjne często są również integracyjne wyjazdy firmowe, ale i one nie spełniają tej roli do każdej osoby. Student chętniej zdecyduje się wyjechać na integracyjne spotkanie nawet przeznaczając część swojego już wolnego czasu. Osoba, której zostało kilka lat do emerytury nie skorzysta już z tego wyjazdu tak chętnie. To samo dotyczy pracowników, którzy posiadają rodziny. Część z nich zbyt mocno ceni sobie czas wolny i możliwość spędzenia go z rodziną, inna grupa pomimo posiadania rodziny skorzysta z wyjazdu i chętnie będzie brać udział we wszelkich organizowanych tam konkurencjach.

 

To, że coś jest dla nas motywacyjne teraz wcale nie oznacza, że będzie takie dla nas również za 10 lat

Motywować możemy poprzez:

  • Rozwój np. umożliwienie poszerzania i pogłębiania wiedzy przez szkolenia.
  • Wsparcie.
  • Delegowanie zadań i obowiązków oraz co ważniejsze przekazywanie odpowiedzialności.
  • Spotkania mniej formalne.
  • I cała reszta innych działań.

I jeszcze jedna ważna sprawa: Wierz w to co chcesz przekazać!

Jeśli chcesz aby inni pod Twoim wpływem podejmowali zadania i pełni motywacji je realizowali – delegując je mocno wierz w ich sukces i sens. To podstawa i baza do wszelakich sukcesów.

 

A co jeśli nie czuję już motywacji ?

Tu zalecam odstawienie na chwilkę dany projekt czy inny temat jeśli to tylko jest możliwe. Wszystko to do czego właśnie straciłaś motywację. Zrób sobie krótką przerwę.

Weź kartkę i długopis i zapisz 2 takie rzeczy, czynności czy zachowania które Cię motywują. Może to być czas spędzony z bliskimi a mogą to być finanse. To dzięki czemu pojawia się radość na Twojej twarzy jak o tym pomyślisz.

Pomyśl też nad wszelkimi sukcesami, jakie do tej pory osiągnęłaś. Zdobyłaś je swoją pracą, determinacją i systematycznością. To coś na wzór dziennika sukcesów, ale w formie szybkiego przypomnienia sobie ich by pomogły na nowo zdobyć Twoją motywację.

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *