4 kroki do skutecznego planowania

4 kroki do skutecznego planowania

W czasach, których mamy okazję spędzać nasze życie – bez solidnego planowania szanse na realizację celów i marzeń znacznie spadają. 

Każdy z nas jednak jest na innym poziomie w posiadanej umiejętności sprawnego organizowania dnia czy tygodnia.

I choć nauka planowanie do łatwych nie należy, nie jest też nie możliwa.

Ja sama od wielu lat stale pracuję nad doskonaleniem w moim życiu tego elementu. Wdrażam i testuję nowe rozwiązania, badam co się sprawdza a co u mnie nie działa.

Teraz, planowanie jest dla mnie dość prostym procesem, ale wiem też, że cały czas będę się w tym aspekcie doskonalić.

Na bazie moich doświadczeń chcę Ci dzisiaj przedstawić najczęściej wg mnie popełniane błędy podczas planowania. To po ich wyeliminowaniu zwiększysz swoje szanse na naprawdę dobre planowanie, a te z kolei przybliżać Cię będą do realizacji Twoich celów i Twoich marzeń.  

 

Bierzesz na siebie za dużo w jednym czasie

Czy Ci się to podoba czy nie, doba zawsze ma 24 godziny. Każdy z nas ma do dyspozycji tyle samo czasu w ciągu doby, niezależnie od tego kim jesteś i czym się zajmujesz. Niezależnie też od stanu zasobności Twojego portfela. Nikt, nawet milionerzy nie są w stanie dokupić ani minuty ponad 24 godziny.

Jeśli do tematów, które chcesz zrealizować podejdziesz z rozwagą, i nie weźmiesz na siebie zbyt dużo spraw jednocześnie – automatycznie zwiększasz swoje szanse na ich realizację. A każde zrealizowane zadanie w wyznaczonym dla siebie czasie zwiększa też Twoje poczucie pewności siebie i poczucie kontroli nad życiem. A do kolejnych zaplanowanych działań podejdziesz z większym entuzjazmem i ochotą.

Gdy jednak zaplanujesz więcej niż w rzeczywistości jesteś w stanie udźwignąć, otrzymasz frustrację i częściowe bądź nikłe zadowolenie z siebie.

 

Twoje plany są mało precyzyjne

Szczegółowość Twoich planów ma ogromny wpływ na stopień ich realizacji. No bo czym jest określenie „w przyszłym miesiącu zacznę ćwiczyć” ?

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć określ dokładnie, kiedy chcesz ćwiczyć, w jakie dni tygodnia, o której porze dnia a nawet godzinie, jak długi będzie trening, ile razy chcesz ćwiczyć tygodniowo, w domu czy poza domem … itd.

 

Duże tematy zostają dużymi tematami

Jeśli jakiś projekt jest sporego kalibru, rozłóż go na części pierwsze.

Planujesz remont sypialni ? Ustal konkretne działania i dopasuj do nich realne terminy. Zaprojektowanie nowego wyglądu pomieszczenia, wyniesienie mebli z pokoju, zakup farby, malowanie ścian, zakup nowych mebli, złożenie ich i umieszczenie w pokoju itd.

To krótki przykład, ale chcę pokazać Ci jak ważne na tym etapie jest układanie planu nie pod cały projekt ale pod poszczególne jego elementy. A do nich koniecznie już ustal terminy ich realizacji. Zaplanuj też kiedy wykonasz każdy z tych mniejszych kroków. Pamiętaj, że to bardzo ważne, ponieważ jedynie po ich wykonaniu masz możliwość cieszenia się nowym wyglądem sypialni wykonanej w założonym przez Ciebie czasie.

 

Życie to nie tylko planowanie obowiązków

Planowanie kojarzy nam się często jedynie z planowaniem tego co „musimy” zrobić. Niekoniecznie jednak tak musi być. Warto planować (i do tego gorąco Cię zachęcam) również czas na swoje przyjemności. Zaplanuj więc, bez żadnych wyrzutów sumienia czas w swoim kalendarzu na czytanie książki, wyjście do kina, masaż czy kawę z koleżanką.

Te miło spędzone chwile spełniają bardzo ważny cel w Twoim życiu. Dają poczucie odpowiednich proporcji między realizowanymi zadaniami a odpoczynkiem. Dają też potężnego kopa do działania, bo czyż nie sięgasz do nowego tematu z większą energią i radością gdy jesteś odpowiednio wyspana i wypoczęta ?

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *